O aukční jistotě

Co to vlastně je, k čemu slouží, co se s ní děje a proč se nemusíte bát nám ji poslat? V tomto krátkém článku si to popíšeme.

Co je to aukční jistota a k čemu slouží?

Aukční jistota je část ceny nemovitosti (většinou 5-20 % odhadované hodnoty), která slouží k tomu, aby se aukce účastnili pouze skuteční zájemci a nikdo ji schválně nezmařil nesmyslnými příhozy. Účastníci aukce jsou schváleni v aukci až po připsání jistoty na náš účet. V případě neuzavření kupní smlouvy se vítěz aukce vystavuje riziku propadnutí jistoty, obdobně jako při podepsání rezervačního poplatku u RK při prodeji s pevně danou cenou.

Co se děje s jistotou po aukci?

Příliš se u nás neohřeje.
Účastníkům aukce, kteří nezvítězí je jistota do pěti pracovních dní vrácena zpět. Nenastanou-li nějaké technické potíže s internetovým bankovnictvím, zpravidla jí odesíláme ihned po skončení aukce pomocí instantní platby.
U vítěze aukce se po aukci čeká na podpis kupní smlouvy, kdy je jeho aukční jistota odeslána přímo do advokátní úschovy, jakožto první část kupní ceny nemovitosti.

Proč se nemusíte bát nám svěřit jistotu?

  1. Neschováváme se. Jsme česká společnost, s českým majitelem, veřejně dohledatelná v obchodním rejstříku a fyzickým sídlem.
  2. Jakožto realitní zprostředkovatel máme vázanou živnost. Podléháme tak zákonu č. 39/2020 Sb. (Zákon o realitním zprostředkování) a jsme tedy povinni mít pojištěni o profesní zodpovědnosti (doklad o zaplacení) evidované u Ministerstva pro místní rozvoj a být v kontaktu s Finančně analytickým úřadem.
  3. Aukční jistoty jsou odděleny od majetku společnosti. Účet je zřízen pouze k zasílání aukčních jistot.
  4. Peníze z jistot přijímáme pouze z českých bank a odesíláme opět do českých bank (buď zpět, nebo u vítěze do advokátní úschovy). Vaše peníze tak nikdy neopustí území ČR.
  5. Spolupracujeme s advokátní kanceláří Křížka Kuckirová Legal, kde za sebe vzájemně ručíme naší dobrou pověstí.
  6. V případě, že bychom se dopustili jakéhokoliv zaváhání při nakládání s jistotami, dopouštíme se trestného činu dle ust. § 248 z.č. 140/1961 Sb., trestní zákoník s horní hranicí sazby odnětí svobody 8 let. Obchodujeme nemovitosti s cenou v řádech milionů, nemůžeme si dovolit pochybit s finančními prostředky v řádech tisíců.

Chcete se nás na něco zeptat?

Nebojte se nás kontaktovat. Rádi odpovíme.